تفاوت بین فلزات آهنی و غیر آهنی

تفاوت خصوصیات  فلزات آهنی و غیر آهنی در چیست ؟

قیمت میلگرد درپاد تبریز در مشهد

پاسخ ساده این است که فلزات آهنی حاوی آهن هستند و فلزات غیر آهنی حاوی آهن نیستند. پاسخ عمیق تر این است که فلزات آهنی و فلزات غیر آهنی هر کدام ویژگی های متمایز خود را دارند. این خصوصیات کاربردهای مناسب آنها را تعیین می کند.از ابتدای تمدن از فلزات غیر آهنی استفاده می شده است.

قیمت تیرآهن مشبک در تهران

کشف مس در 5000 سال قبل از میلاد پایان عصر سنگ و آغاز عصر مس بود. اختراع بعدی برنز ، آلیاژی از مس و قلع ، عصر برنز را آغاز کرد.استفاده از فلزات آهنی از حدود 1200 سال قبل از میلاد مسیح با تولید عادی شدن آهن شروع شد. این دوران عصر آهن را آغاز کرد.تفاوت بین فلزات آهنی و غیر آهنی

هاش سبک ۱۴ ذوب آهن

قیمت نبشی

کدام فلزات آهنی هستند؟

قیمت تیرآهن کرمانشاه در مشهد

برخی از فلزات آهنی معمول شامل فولاد آلیاژی ، فولاد کربنی ، چدن و ​​آهن فرفورژه هستند. این فلزات به دلیل مقاومت در برابر کشش و دوام بسیار ارزشمند هستند. کربن استیل – که به آن فولاد سازه ای نیز می گویند – یکی از اصلی ترین ها در صنعت ساختمان است و در بلندترین آسمان خراش ها و طولانی ترین پل ها مورد استفاده قرار می گیرد. فلزات آهنی همچنین در کانتینرهای حمل و نقل ، لوله کشی صنعتی ، اتومبیل ، مسیرهای راه آهن و بسیاری از ابزارهای تجاری و خانگی مورد استفاده قرار می گیرند.فلزات آهنی دارای محتوای کربن زیادی هستند که به طور کلی آنها را در معرض زنگ زدگی در معرض رطوبت قرار می دهد. این قاعده دو مورد استثنا دارد: آهن فرفورژه به دلیل خلوص در برابر زنگ زدگی مقاومت می کند و فولاد ضد زنگ با وجود کروم از زنگ زدگی محافظت می کند.

اهمیت جزئیات سازه های فلزی

بیشتر فلزات آهنی مغناطیسی هستند که باعث می شود آنها برای کاربردهای موتور و الکتریکی بسیار مفید باشند. استفاده از فلزات آهنی در درب یخچال شما این امکان را به شما می دهد تا لیست خرید خود را با آهن ربا بر روی آن سنجاق کنید.تفاوت بین فلزات آهنی و غیر آهنی

قیمت ورق نوردکاری فولادی

فولاد با افزودن آهن به کربن ساخته می شود که آهن را سخت می کند. با ورود عناصر دیگری مانند کروم و نیکل ، فولاد آلیاژی حتی سخت تر می شود. فولاد با حرارت دادن و ذوب سنگ آهن در کوره ها ساخته می شود. قوطی فولادی از کوره ها زده می شود و در قالب ریخته می شود تا میله های فولادی تشکیل شود. از فولاد به طور گسترده ای در صنایع ساختمانی و تولیدی استفاده می شود.

قیمت ورق سیاه مبارکه اصفهان

فولاد کربن در مقایسه با سایر انواع فولاد ، محتوای کربن بالاتری دارد که آن را فوق العاده سخت می کند. این ماده معمولاً در ساخت ماشین آلات ، مته ها ، تیغه ها ، شیرها و فنرها مورد استفاده قرار می گیرد. این می تواند یک لبه برش تیز را حفظ کند.

کاربرد آلومینیوم در صنعت حمل و نقل

فولادهای آلیاژی دارای عناصری مانند کروم ، نیکل و تیتانیوم هستند تا بدون افزایش وزن از استحکام و دوام بیشتری برخوردار شوند. فولاد ضد زنگ یک فولاد آلیاژی مهم است که با استفاده از کروم ساخته می شود. از فولادهای آلیاژی در ساخت و ساز ، ماشین آلات و اجزای الکتریکی استفاده می شود.

چدن آلیاژی است که از آهن ، کربن و سیلیکون ساخته می شود. چدن شکننده و سخت است و در برابر سایش مقاوم است. این در لوله های آب ، ابزارآلات ، موتورهای اتومبیل و اجاق گاز استفاده می شود.

آهن فرفورژه آلیاژی با مقدار کمی کربن است که تقریباً آهن خالص است. در طی فرآیند تولید ، مقداری سرباره به آن افزوده می شود که مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی و اکسیداسیون به آهن می دهد ، با این وجود مقاومت در برابر سختی و خستگی کم است. از آهن فرفورژه برای شمشیربازی و نرده ، وسایل کشاورزی ، میخ ، سیم خاردار ، زنجیر و تزئینات مختلف استفاده می شود.تفاوت بین فلزات آهنی و غیر آهنی

استعلام فوری قیمت ناودانی

کدام فلزات غیر آهنی هستند؟

فلزات غیر آهنی شامل آلومینیوم ، مس ، سرب ، روی و قلع و همچنین فلزات گرانبها مانند طلا و نقره هستند. مزیت اصلی آنها نسبت به مواد آهنی قابلیت انعطاف پذیری است. همچنین محتوای آهن ندارند و مقاومت بالاتری در برابر زنگ زدگی و خوردگی به آنها می دهد و آنها را برای ناودان ها ، لوله های مایع ، سقف و علائم بیرونی ایده آل می کند. در آخر آنها غیر مغناطیسی هستند که برای بسیاری از کاربردهای الکترونیکی و سیم کشی مهم است.تفاوت بین فلزات آهنی و غیر آهنی

آلومینیوم سبک ، نرم و کم استحکام است. آلومینیوم به راحتی ریخته می شود ، جعلی ، ماشینکاری و جوشکاری می شود. برای محیط های با درجه حرارت بالا مناسب نیست. از آنجا که آلومینیوم سبک است ، انتخاب خوبی برای ساخت قوطی های هواپیما و مواد غذایی است. همچنین از آلومینیوم در ریخته گری ، پیستون ، راه آهن ، اتومبیل و ظروف آشپزخانه استفاده می شود.

مس به رنگ قرمز ، بسیار شکل پذیر ، قابل انعطاف است و هدایت بالایی برای برق و گرما دارد. مس اصولاً در صنعت برق به صورت سیم و سایر رساناها استفاده می شود. همچنین در سقف ورق ، موارد کارتریج ، اساسنامه و یاطاقان استفاده می شود. از مس برای ساختن برنج ، آلیاژ مس و روی نیز استفاده می شود.

سرب فلزی نرم ، سنگین و قابل انعطاف با نقطه ذوب کم و مقاومت کششی کم است. این می تواند در برابر خوردگی ناشی از رطوبت و بسیاری از اسیدها مقاومت کند. سرب به طور گسترده ای در کابل های برق ، باتری ، ساختمان و لحیم کاری استفاده می شود.

روی فلزی با مقاومت متوسط ​​تا کم با نقطه ذوب بسیار کم است. می توان به راحتی ماشین کاری کرد ، اما ممکن است برای جلوگیری از شکافتن کریستال ها ، به گرمایش نیاز باشد. روی بیشترین کاربرد را در گالوانیزه سازی ، فرآیند استفاده از پوشش محافظ روی به آهن یا فولاد برای جلوگیری از زنگ زدگی دارد.

قیمت مدل های مختلف ورق

قلع بسیار نرم و انعطاف پذیر ، نرم و لطیف است.تفاوت بین فلزات آهنی و غیر آهنی