قیمت نبشی

مقاله ای که پیش رو دارید چکیده ای مفید و کوتاه در رابطه یک محصول بسیار پر کاربرد در صنعت ساخت و ساز است . هدف از تهیه این مطلب آشنایی بیشتر شما عزیزان با  نبشی یا همان نیم رخ ساختمانی است . پروفیلی که سطح مقطع آن عمود بر هم باشد نبشی نام دارد. در اصطلاح نقشه‌های مهندسی با حرف انگلیسیL نمایش داده می‌شود. البته دو ضلع آن بر اساس مورد استفاده ممکن است برابر یا نا برابر باشد. این مقطع مرکب از مهمترین و پر کاربرد ترین مصالح در ساخت و ساز است که به شکل مرکب و منفرد در پروژه‌های ساختمانی استفاده می‌شود.

نبشی آهن رسان

این محصولات کاربرد فراوانی در صنعت ساختمان سازی دارند. در واقع آهنی است که با روی پوشیده شده است که اگر این پوشش روی شکسته شود باز هم از زنگ زدگی محفوظ می‌ماند. برای اتصال پل‌ها به ستون‌ها و یا تیر آهن و یا برای ساختن ستون‌ها و خرپا کاربرد دارد. در بعضی از ساختمان‌ها برای آسانسورها از نوع خرد شده استفاده می‌کنند که به آن لقمه می‌گویند.

قمیت نبشی

اندازه ضلع‌ها و ضخامت آن و اندازه بال‌ها در جدول مهندسی به عنوان مثال اینگونه نوشته می‌شود: L30*40 *1.5. همچنین جنس آن بر اساس نوع کاربرد آن از فولاد، آهن، آلومینیوم، استیل و… است.

جنس آلومینیوم

این نوع محصول با قالب به صورت اکستروژن تولید می‌شود و با سه کیفیت (خام، رنگ شده و آنودایز) ارائه می‌شود. بر اساس نوع کاربرد از مواد بازیافتی (درجه 2) یا مواد خام (درجه 1) تولید می‌شود. که از خصوصیات مثل سبکی، مستحکم، مقاوم در مقابل خوردگی، قابل سوراخ کردن، قابلیت جوشکاری و . .. نیز برخوردار است که همه این‌ها از خواص فلز آلومینیوم است.

جنس استیل

این نوع از محصول از شمش‌های استیل تولید می‌شود که به دو صورت L، V هستند. به صورت دو ورق استیل عمود بر هم ساخته می‌شود و عرض کمتری نسبت به طول خود دارند و دارای ضخامت کم نیز هستند، نوع استیل اصلا ضخیم نیست و به علت خاصیت ضد زنگ زدگی و خوردگی در ساخت و سازها در مکان‌ها و فضاهای باز و مرطوب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 تولید انواع نیم رخ ساختمانی آهن رسان

از نظر نوع ساختار و تولید دو نوع نبشی وجود دارد که در ادامه قصد داریم در رابطه با این دو دسته محصول اطلاعات کاملی به شما همراهان گرامی ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

نیم رخ  پرسی چیست و چه کاربردی دارد

یک نوع پر استفاده از این محصول را می‌توان نوع پرسی آن در نظر گرفت. که از خم کردن عرض یک ورق 6 متری ساخته می‌شود. به این صورت که ورق را خم کرده و آن شکل می‌دهند. ماهیت اولیه آن از فولاد است. و ضلع‌های آن برابر است.

نیم رخ  فابریک چیست و چه کاربردی دارد

یعنی از ابتدای تولید به صورت کامل از دستگاه خارج می‌شود که ممکن است بال‌های آن مساوی یا نا مساوی باشند وبا دیدن ظاهر آن می‌توان به متفاوت بودن آن‌ها پی برد. آلومینیومی از این نوع هستند. با تکهتکه کردن آن نوع خرد شده به وجود می‌آید که برای ساخت آسانسور استفاده می‌شود. همانطور که گفته شد از نظر شکل ظاهری به دو نوع بال مساوی و بال نا مساوی تقسیم می‌شوند.

نوع فابریک با بال مساوی چیست

در نقشه‌هایمهندسی و ساختمانی درکنار حرف Lاندازه بال را به میلی متر درج می‌کنند مثلا: 250L یعنی این نوع با بال مساوی با اندازه بال‌ها200 میلی متر است. نوعی دیگر با بال مساوی سبک در صنعت تولید می‌شود که به اسپیرال معروف است که سایز آن از 20*20* 2 تا 50*50* 5 است.

نوع فابریک با بال نا مساوی چیست

این نوع محصول تولید شده در جاهای خاص و ویژه‌ایی استفاده می‌شود که بنا به هر دلیلی امکان استفاده از نوع مساوی وجود نداشته باشد. البته در ابعاد و اندازه‌هایمختلف وجود دارد. اگر بال‌ها نامساوی باشند در نقشه‌های مهندسی سایز هر دو بال به صورت ضرب در کنار هم نوشته می‌شود. مثلا 100* 200L یعنی اینکه  بال ها نامساوی است و یک بال 200 میلی متر و یک بال 100 میلی متر است.

 نیم رخ های ساختمانی چه کاربردهایی دارند

همانطور که در بالا گفته شد این دسته از محصولات یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین مصالح در ساختمان سازی و صنایع دیگر است. کاربردهای متنوعی دارد از جمله ساخت خرپا، سازه‌هایLSF دکل‌های انتقال نیرو، انواع قاب‌های فلزی، لوازم‌های ماشین آلات سنگین و تجهیزات صنعتی و… را می‌توان نام برد.. همچنین برای اتصالات ساده‌تر مثل اتصال با نوع نشیمنی (تقویت شده و تقویت نشده)، اتصال نیم گیردار(نیم صلب)، اتصال گیردار(صلب ) و…نیز استفاده می‌شود.

نبشی کشی در ساختمان چیست

معمولا برای جلوگیری از ریزش و یا سقوط دیوارهای سفالی در ساختمان‌های بتن آرمه یا فولادی و یا دیوارهای بدون نما و نما‌دار باید به طرز صحیح و اصولی نبشی کشی انجام شود. اگر در این موارد ذکر شده  انجام نشود مشکلات اجرایی برای ساختن ساختمان به وجود می‌آید.

قمیت نبشی

محاسبه وزن و قیمت چگونه است

محصولات بر اساس دو مشخصه طول بال‌ها و ضخامت بال‌ها شناخته می‌شوند. مثلا اگر طول بال‌ها 50 باشد با ضخامت 5 اینگونه نشان داده می‌شود 50*50*5. فرمول تعیین وزن تقریبی نبشی فولاد(اندازه بال  * طول * ضخامت  *7850* 2)

و طبق فرمول ذکر شده واحد اندازه بال، طول و ضخامت بر حسب متر و وزن برحسب کیلو گرماست. قیمت آن بر اساس کیفیت مواد اولیه و ابعاد و وزن آن تعیین می‌شود. قسمتی از نیاز بازار در ایران جزء تولیدات داخلی و قسمتی دیگر از کشورهای روسیه و اوکراین وارد می شود.

پروفیل آهن رسان 

وزن و قیمت نبشی آهن رسان قیمت روز نبشی و قوطی قیمت نبشی ۴ قیمت نبشی سه پری قیمت نبشی 10*10 قیمت نبشی بناب قیمت نبشی گالوانیزه در کانال تلگرام آهن رسان قیمت نبشی دست دوم قیمت نبشی ۵ قیمت روز نبشی و قوطیقیمت نبشی ۳ قیمت نبشی 10*10 قیمت نبشی 4 سبک قیمت پروفیل قیمت نبشی گالوانیزه قیمت نبشی 5 اصفهان قیمت نبشی دست دوم قیمت نبشی 4 سبک قیمت نبشی گالوانیزه قیمت نبشی 10*10 نمودار قیمت نبشی قیمت نبشی لقمه قیمت نبشی مشهد قیمت نبشی بناب قیمت پروفیل آهن رسان قیمت نبشی ۵ قیمت نبشی دست دوم قیمت نبشی 4 در واتساپ شبکه آهن رسان سبک قیمت نبشی گالوانیزه قیمت نبشی اصفهان قیمت نبشی بناب قیمت نبشی 10*10 قیمت آهن ۱۴ اصفهان قیمت هر کیلو آهن امروز قیمت آهن اصفهان قیمت آهن اهواز قیمت قوطی آهن قیمت آهن دست دوم قیمت هر کیلو آهن درب و پنجره نمودار قیمت آهن قیمت نبشی 4 سبک قیمت نبشی 5 قیمت نبشی گالوانیزه قیمت نبشی 5 اصفهان آهن رسان قیمت نبشی 10*10 قیمت نبشی دست دوم قیمت نبشی 3 قیمت روز نبشی و قوطی در وب سایت آهن رسان به نشانی www.ahanresan.ir بارگذاری شده است.

تفاوت نیم رخ ساختمانی با پروفیل سپری

پروفیل سپری در شکل ظاهری شبیه T است که قائده آن دو برابر ارتفاع آن است .کاربرد آن در سقف های کاذب ،نماهای شیشه ایی، اسکلت گلخانه ها، ستون و خرپا، درب و پنجره و … هر دو محصول معمولا برای اتصالات درب و پنجره  کار می رود ولی در نوع ساختار با یکدیگر تفاوت هایی دارند که درادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت :

  1. روش تولید پروفیل سپری متنوع تر است .
  2. نیم رخ ها با ضخامت بیشتری نسبت به سپری ها تولید می شوند.
  3. شکل ظاهری سپری T است در حالی که نیم رخ  به دو شکل VوL است .
  4. پروفیل سپری خم پذیری کمی دارد و ممکن است کاهی باعث مشکلات بشود .
  5. نیم رخ ساختمانی با داشتن دو بال مساوی و غیر مساوی کاربردهای بیشتری دارد .
  6. در بیشتر مواردی که نیاز با اتصال دو وجهی وجود دارد از سپری استفاده می شود .
  7. در کاربرد هایی که به مقاومت و استحکام بیشتری نیاز است از سپری استفاده می شود .

با توجه به مطالب گفته شده در این مقاله و بالا بردن سطح آگاهی شما عزیزان ولی بهتر است برای انتخاب صحیح و متناسب با کاربرد، جهت خرید با مشاور و مهندسین آگاه در این زمینه مشاوره لازم صورت بگیرد .