آیا پلاتین می تواند ابررسانای بعدی باشد

میلگرد آجدار ۲۸ ابرکوه A2

 

فلزات گروه پلاتین (PGM) خانواده ای متشکل از شش عنصر مشابه ساختاری و شیمیایی هستند که شامل پلاتین (Pt) ، پالادیوم (Pd) ، رودیم (Rh) ، ایریدیوم (Ir) ، روتنیم (Ru) و اوسمیوم (Os) هستند ) جواهرات پلاتین ممکن است شناخته شده ترین کاربرد PGM باشد ، اما بیشتر پلاتین در ساخت مبدل های کاتالیزوری و سایر کاربردهای صنعتی استفاده می شود. اکنون ممکن است کاربرد جدیدی برای پلاتین وجود داشته باشد – به عنوان ابررسانا. آیا پلاتین می تواند ابررسانای بعدی باشد؟

قیمت میلگرد درپاد تبریز در مشهد

قیمت تیرآهن مشبک در تهران

ابررساناها موادی هستند که برق را بدون مقاومت و آلیاژ های مرتبت با فلز و طلا از دست دادن انرژی در دماهای بسیار پایین هدایت می کنند. مواد ابررسانا در حال حاضر کاربردهای زیادی دارند ، اما هنوز هم به موادی که در دمای بالاتر و هزینه های کمتری کار کنند ، نیاز است.

قیمت تیرآهن کرمانشاه در مشهد

طبق مقاله اخیر در Phys.org ، محققان دانشگاه هوکایدو ژاپن ، انستیتوی فناوری کیوشو ، شرکت NEC ، دانشگاه کیو و انستیتوی ملی علوم مواد ، ماده ابررسانایی جدیدی بر پایه پلاتین ساخته اند که تصور می شد نامناسب است. به عنوان یک ماده ابررسانا. مقاله روند کار را به شرح زیر توضیح می دهد:

اهمیت جزئیات سازه های فلزی

این ماده با مخلوط کردن پودرهای لانتانیم (La) ، پلاتین (Pt) و آرسنیک (As) به نسبت 1: 5: 1 و فشرده سازی آنها به گلوله ، تولید شد. سپس اینها به مدت ده ساعت در دمای 500 درجه سانتیگراد گرم شدند. ماده حاصل آسیاب شده و دوباره گلوله شد ، سپس در فشارهای مختلف در دمای 1000 درجه سانتیگراد گرم شد.  ویژگی های فولاد ضد زنگ تیم تحقیق دریافت که محصول نهایی (LaPt5As) با فشار پنج گیگاپاسکال (GPa) غیر ابررسانا است (معادل 50000 بار فشار) ، اما با 10 GPa ابررسانا می شود و فقط در 15 سالگی به حالت غیر ابررسانایی بازگشت. GPa آیا پلاتین می تواند ابررسانای بعدی باشد؟

قیمت ورق نوردکاری فولادی

کاربرد ورق فولادی در کف پوش

محققان ساختار بلوری ابررسانای LaPt5As را بررسی کردند. آنها نشان دادند که اتم های پلاتین چندین لایه تشکیل می دهند که تا 6 نانومتر جمع می شوند که بالاترین میزان در بین ابررساناهای فلزی است. آنها همچنین دریافتند كه اتمهای لانتانیم و آرسنیك به نوعی لایه های پلاتین را از یكدیگر جدا می كنند ، آنها حدس می زنند ، این امر باعث تضعیف فعل و انفعال بین الکترونهای پلاتین می شود و به آنها اجازه می دهد آزادتر جریان یابند و منجر به خاصیت ابررسانایی می شود. میلگرد چه چیزی است

تماس با ما

این مطالعه در مجله انجمن شیمی آمریکا منتشر شده است.

 

اگرچه کشف بالقوه یک ماده ابررسانای جدید خبر خوبی است ، اما پلاتین بودن این ماده ممکن است مشکل تأمین داشته باشد. تولید از معادن پلاتین در حال کاهش است ، در حالی که انتظار می رود تقاضا برای PGM ، به ویژه پلاتین ، رشد کند. طبق خلاصه کالای معدنی پلاتین USGS 2016 ، انتظار می رود افزایش تولید خودرو و همچنین استانداردهای دقیق تر انتشار برای خودروها در بسیاری از کشورها منجر به افزایش تقاضا برای پالادیوم ، پلاتین و رودیم برای استفاده در مبدل های کاتالیزوری شود. با این حال ، این بررسی همچنین تخمین زده است که 125000 کیلوگرم پلاتین ، پالادیوم و رودیم در سال 2015 از قراضه جدید و قدیمی در جهان بازیابی شده است ، آیا پلاتین می تواند ابررسانای بعدی باشد؟

از جمله حدود 55000 کیلوگرم بازیافت شده از مبدل های کاتالیزوری خودرو در ایالات متحده.

 

فرآیندهای پیرومتالورژی به دلیل سرعت بالای بازیابی ، برای بازیافت مواد حامل PGM مانند مبدلهای کاتالیزوری مطلوب هستند. PGM های اولیه باید از فلزات پایه و ناخالصی ها جدا شوند. فناوری فلورسانس اشعه ایکس پراکنده طول موج (WDXRF) برای تجزیه و تحلیل فلز بازیافت شده در هر دو سناریو کاملاً ثابت شده است زیرا حساسیت بالا تا عناصر عدد اتمی کم ، تکرارپذیری بالا و انتخاب عنصر را ارائه می دهد. WDXRF همچنین به دلیل دامنه دینامیکی گسترده و توانایی دستیابی به سطوح عملکردی مورد نیاز برای کاربردهای معمول صنعتی مورد علاقه است. آیا پلاتین می تواند ابررسانای بعدی باشد؟

 

 

خواندن توصیه می شود: