قیمت ورق نوردکاری فولادی

ورق نورد سرد و نورد گرم چه فرقی دارند؟

قیمت میلگرد درپاد تبریز در مشهد

از سؤالات رایجی که اغلب مردم دارند این است که ورق نورد سرد و نورد گرم چه فرقی دارند؟ اصلاً نورد یعنی چه؟ نورد گرم بهتر است یا نورد سرد؟ در ادامه ابتدا مفهوم نورد را توضیح می‌دهیم سپس به تفاوت بین پروسه نورد سرد و گرم و قیمت ورق نوردکاری فولادی می‌پردازیم.

هاش سنگین ۳۲ترک

برای مشاهده قیمت ورق اینجا کلیک کنید

نورد چیست؟

قیمت تیرآهن مشبک در تهران

به‌طورکلی نورد (rolling) یا غلتک کاری پروسه‌ای است که در آن فولاد (فلز یا موادی که قابلیت موسانی دارند) را تغییر شکل می‌دهند. در پروسه نورد فراورده‌های میانی نورد که شامل شمش، شمشه، اسلب و شمشال هستند؛ از میان غلتک‌های خاصی عبور داده و به شکل و ضخامت دلخواه تبدیل می‌شوند.

قیمت تیرآهن کرمانشاه در مشهد

همان‌طور که می‌دانید برخی مواد در دمای بالا و برخی در دمای پایین هم قابلیت موم‌سانی و شکل‌دهی دارند. قیمت ورق اینجاست که بحث نورد گرم و نورد سرد به میان می‌آید.کارخانه‌ها انواع مقاطع فولادی همچون میلگرد، ورق، تیرآهن، نبشی و ناودانی و… از طریق نوردکاری تولید می‌کنند.

اهمیت جزئیات سازه های فلزی

نورد گرم و نورد سرد چیست؟

قیمت ورق سیاه مبارکه اصفهان

دو شیوه اصلی برای نورد کردن در کارخانجات فولاد وجود دارد که با نام نورد گرم و نورد سرد معرفی می‌شوند.

احتمالاً حدس می‌زنید که در فرایند نورد گرم حرارت و گرما نقش ویژه‌ای دارند. در پروسه نورد گرم فولاد را با دمای بالا حرارت می‌دهند تا قابل شکل‌دهی شود، سپس آن را از میان غلتک‌های مختلف عبور می‌دهند. این کار (حرارت دادن و شکل‌دهی) تا زمانی ادامه می‌یابد که فولاد شکل نهایی و ضخامت موردنظر را به خود بگیرد. قیمت ورق نوردکاری فولادی

قیمت ورق نوردکاری فولادی

در فرایند نورد سرد بعد از حرارت دادن و شکل‌دهی اولیه (همان فرایند نورد گرم) محصول (فولاد) را تا دمای اتاق سرد می‌کنند و پس‌ازآن از میان غلتک‌های مختلف عبور داده‌شده تا به ضخامت و شکل نهایی برسد؛ بنابراین می‌توان گفت در نورد سرد کار بیشتری (توسط غلتک‌ها) بر روی فولاد انجام می‌شود. به دلیل سر بودن فولاد در این روش و داشتن مقاومت بالا، از 4 طبقه غلتک استفاده می‌شود و در 4 مرحله کشش سرد، نورد چرخشی، سمباده و پولیش تغییرات موردنظر بر روی فولاد ایجاد می‌شود.

کاربردهای فولاد ضد زنگ برای صنعت خودرو

در مرحله کشش سرد: نقطه تسلیم افزایش می‌یابد و توان کششی محصل زیاد می‌شود.

اصول وقواعد در مهندسی سازه

در مرحله نورد چرخشی: عیوب سطحی محصول برطرف می‌شود.

در مرحله سمباده زنی: اندازه محدوده تلورانس محصول کاهش می‌یابد

در مرحله پولش کاری: پوشش سطحی بهبود می‌یابد.

6 نوع متداول درایو پیچ

با فرایند نورد گرم می‌توان فلزات و محصولات با ابعاد بزرگ را تولید کرد درحالی‌که با فرایند نورد سرد این کار آسان نیست.

در نورد سرد ابعاد و اندازه‌های محصول دقیق‌تر بوده و سطحی صاف و بهتری دارد چراکه ناخالصی‌های سطح آن از بین می‌رود.

اگر ظاهر کار و ابعاد دقیق برای مشتری مهم‌تر باشد، از ورق سرد استفاده می‌کند. قیمت ورق نوردکاری فولادی

انواع لوله فولادی

ویژگی‌های ورق گرم چیست؟

به ورقه‌های آهنی که از طریق نوردکاری گرم تولید می‌شوند ورق گرم و در اصطلاح عامیانه ورق سیاه می‌گویند. به دلیل اینکه ورق تولیدشده دارای سطح مات و تیره است به آن ورق سیاه می‌گویند. این ماتی به خاطر این است که ورق در طی حرارت دیدن و غلتک کاری دچار سایش، زنگ زدن و پوسته‌پوسته شدن می‌شود.

ویژگی‌های نورد سرد چیست؟

ورق آهنی که از فرایند نوردکاری سرد خارج‌شده است را ورق سرد یا در اصطلاح بازاری به آن ورق روغنی نیز می‌گویند. دلیل این نام‌گذاری به خاطر ظاهر براق و صیقلی آن است. قیمت ورق نوردکاری فولادی

تفاوت ورق روغنی و ورق سیاه

ورق آهنی را به دو صورت رول یا شیت تولید و عرضه می­کنند. برای تولید محصولات بزرگ از ورق آهنی گرم رول شده استفاده می‌کنند. حتی ورق سیاه ول شده می‌تواند مواد اولیه تولید ورق سرد نیز باشد.

طلای سه بعدی: راهی جدید برای ساخت طلا و جواهر ، و کاربردی جدید برای XRF

برای تولید محصولات کوچک‌تر و محصولاتی که نیاز به دوام و انعطاف‌پذیری بیشتری دارند، از ورق سرد استفاده می‌شود. مثلاً برای تولید قطعات خودرو، لوازم‌خانگی و برقی از ورق سرد استفاده می‌شود. قیمت ورق نوردکاری فولادی